Aktualne wydarzenia
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
Rada ŁOIIB zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniu zorganizowanym we współpracy z GUNB pt.
"EDB i c-KOB jak korzystać z systemów GUNB"
Szkolenie odbędzie się 07.08.2025r. (czwartek) w formie stacjonarnej w siedzibie ŁOIIB przy ul. Północnej 39.
godz. 11:00 - 15:00
Program:
Szkolenie poświęcone będzie systemom:
*Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB),
*Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB).
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z zasadami działania obu systemów oraz ich funkcjonalnościami, zaprezentowanymi w środowisku testowym.
Szkolenie poprowadzą pracownicy Departamentu Usług Cyfrowych GUNB.
O systemach GUNB:
EDB umożliwia realizację wszystkich czynności wymaganych przy prowadzeniu dziennika budowy. W EDB można:
*wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej,
*odebrać dziennik,
*a następnie powierzyć obowiązki kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego.
c-KOB to cyfrowa postać Książki Obiektu Budowlanego. System umożliwia gromadzenie danych, które dotyczą nieruchomości oraz ich udostępnianie odpowiednim pracownikom administracji publicznej.
c-KOB zawiera m.in. informacje o:
*stanie technicznym budynku,
*przeprowadzanych przeglądach i pracach konserwacyjnych.
Cyfrowa wersja ułatwia planowanie czynności związanych z utrzymaniem budynków
w odpowiednim stanie technicznym.
Zapisy:
Zapraszamy!
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
przekazujemy treść komunikatu Izby Administracji Skarbowej w Łodzi dotyczący spotkań informacyjnych KSeF:
Od 1 lutego 2026 r. nastąpi etapowe obligatoryjne wejście w życie obowiązkowej e-faktury (faktury ustrukturyzowanej). Oznacza to, że przedsiębiorcy mają czas aby przygotować się do obowiązkowego KSeF.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi rozpoczyna cykl „Letnich spotkań informacyjnych o KSeF. Bądź na bieżąco” w województwie łódzkim mających na celu przedstawienie podstawowych informacji związanych z funkcjonalnością nowych (projektowanych) rozwiązań.
Spotkania odbywać się będą w cyklach dwutygodniowych, w okresie lipiec – sierpień 2025 r:
- I cykl spotkań – Wprowadzenie do Krajowego Systemu e-Faktur (link do pierwszego spotkania, które odbędzie się 14 lipca 2025 r. o godz. 11:00),
- II cykl spotkań – Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF,
- III cykl spotkań– Faktura ustrukturyzowana w KSeF,
- IV cykl spotkań – Wprowadzenie do aplikacji KSeF.
Jednocześnie informujemy, że zaplanowane spotkania informacyjne stanowią wstęp do właściwych szkoleń z Krajowego Systemu e-Faktur, na których zostaną przedstawione przygotowane rozwiązania prawne i technologiczne, związane z wdrożeniem obligatoryjnego systemu KSeF, których rozpoczęcie zaplanowane jest na wrzesień 2025 r.
Zaplanowane spotkania informacyjne odbywać się będą w formie spotkań on-line za pośrednictwem aplikacji MS Teams, do których linki będą zamieszczane sukcesywnie na stronie IAS w Łodzi https://www.gov.pl/web/ias-lodz
- Szczegóły
Zapraszamy na I Forum Finansowania Inwestycji!
Harmonogram:
9.30-10.00 Rejestracja.
10.00-10.15 Przywitanie uczestników, Prezes ŁARR.
10.15-10.30 “Aktualne uwarunkowania makroekonomiczne inwestycji” dr Janusz Wdzięczak, Regionalna Izba Budownictwa w Łodzi.
10.30-11.00 “Instrumenty zwrotne ŁARR” prezentacja przedstawiciela ŁARR.
11.00-11.15 Przerwa kawowa.
11.15-11.30 “Rola kapitału w inwestycjach budowlanych” mgr inż. arch. Jakub Krzysztofik, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Łódź.
11.30-11.45 “Jak stworzyć biznesplan inwestycji współfinansowanej przez UE” dr Paweł Kaczorowski, Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki w Łodzi.
Organizatorzy:
Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Regionalna Izba Budownictwa w Łodzi
Partnerzy merytorycznI:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Łódź
Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki w Łodzi
- Szczegóły
Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa uprzejmie informuje, że rozpoczęła przyjmowanie wniosków o nadanie uprawnień budowlanych w jesiennej sesji egzaminacyjnej 2025 r. Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem:
- Szczegóły
XXIV Krajowy Zjazd Sprawozdawczy
Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa
13-14 czerwca 2025 r.
Posiedzenie XXIV Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa miało miejsce w dniach 13-14 czerwca 2025 r. w Warszawie. Wszystkich zgromadzonych, w tym znamienitych gości oraz delegatów z szesnastu okręgowych izb, oficjalnie przywitał Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady PIIB. Po inauguracyjnym przemówieniu Prezesa PIIB, nastąpiło uroczyste wręczenie medali i odznaczeń. wręczono resortowe odznaczenia – Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Budownictwa”, przyznane przez Ministra Rozwoju i Technologii. W imieniu ministra Krzysztofa Paszyka dekoracji dokonał Dyrektor Generalny Michał Graczyk. Odznaczeni zostali:
- Mariusz Dobrzeniecki – Prezes Krajowej Rady PIIB,
- Filip Pachla – Wiceprezes PIIB.
Wręczono także Medale Honorowe PIIB. Decyzją Krajowej Rady przyznano je:
- Markowi Małeckiemu,
- Tomaszowi Siwowskiemu,
- Renacie Staszak,
- Tadeuszowi Gałązce.
Podczas uroczystości przyznano również dziewięć Złotych oraz cztery Srebrne Odznaki Honorowe PIIB.
W pierwszym dniu obrad, po stwierdzeniu prawomocności Zjazdu wysłuchano sprawozdań wszystkich organów, w tym sprawozdania finansowego i z realizacji budżetu. Następnie przyjęto uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdań oraz zatwierdzono budżet PIIB na 2025 rok. W kolejnej uchwale Krajowa Rada uzyskała absolutorium za 2024 rok.
Spośród delegatów Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, funkcję wiceprzewodniczącej w prezydium zjazdu pełniła Edyta Kwiatkowska, sekretarzem Komisji Mandatowej został Ryszard Mess, Sławomir Najgiebauer pracował w Komisji Skrutacyjnej, a Piotr Parkitny uczestniczył w obradach Komisji Uchwał i Wniosków.
Kolejnym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie zmian w Statucie samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Oprócz tzw. zmian porządkowych, wprowadzono zmianę dotyczącą zakazu łączenia funkcji, tj.: zatrudnienia w biurze okręgowej izby lub biurze krajowej izby z członkostwem, w tym z pełnieniem funkcji w organach okręgowych izb lub krajowej izbie. Druga istotna zmiana w Statucie dotyczy umożliwienia dostępu do podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz korzystania z samopomocy dla osób zawieszonych w prawach członka Izby, z następujących przyczyn: ciąży, urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, rodzicielskiego, tacierzyńskiego, długotrwałego zwolnienia lub pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. W Statucie przyjęto przepisy dotyczące inżyniera seniora. Inżynierem seniorem może zostać osoba, która po min. 10 letnim okresie czynnego członkostwa w Izbie, po uzyskaniu prawa do emerytury lub renty i zaprzestaniu wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie może na wniosek uzyskać wpis na listę inżynierów seniorów. Inżynier senior nie posiada czynnego i biernego prawa wyborczego do organów izby, może być jednak członkiem organów opinodawczo doradczych okręgowych izb, Krajowej Rady i uczestniczyć na zaproszenie w okręgowym lub krajowym zjeździe delegatów. Wśród licznych uchwał przyjęto również te, wprowadzające zmiany w Zasadach gospodarki finansowej PIIB oraz w regulaminach Rajowej Rady oraz okręgowych rad PIIB a także pozostałych organów zarówno na szczeblu krajowym jak i okręgowym.
Drugi dzień obrad zjazdu sprawozdawczego rozpoczął się od wręczenia odznak honorowych PIIB. Przyznano cztery Srebrne Odznaki Honorowe PIIB (Urszula Iwona Chrzanowska, Radosław Cichocki, Piotr Marek Dmochowski, Tomasz Marcin Zakrzewski) oraz dziewięć Złotych Odznak Honorowych PIIB (Dariusz Bajno, Elżbieta Bryła-Kluczny, Adam Czernikiewicz, Arkadiusz Gniewkowski, Daniel Opoka, Tomasz Radziewski, Jarosław Suchora, Izabela Alicja Tylek, Iwona Patrycja Warzybok).
Następnie delegaci przyjęli budżet na 2025 rok oraz głosowali wnioski zgłoszone na zjeździe. Dwudniowe obrady XXIV Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego zakończyły się w sobotnie południe.
Edyta Kwiatkowska
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
informujemy, że Polska Izba Inżynierów Budownictwa udostępnia swoim członkom pierwszy zestaw aktualnych Norm Zakładowych Orange Polska S.A., regulujących standardy w zakresie projektowania, wykonawstwa i kontroli infrastruktury telekomunikacyjnej.
Dzięki zawartej umowie członkowie PIIB zyskują dostęp do kilkunastu norm obejmujących m.in. wymagania techniczne i badania dotyczące:
- kabli i włókien światłowodowych;
- kanalizacji kablowej, studni, mikrorurek;
- konstrukcji wsporczych linii miedzianych, osprzętu, przywieszek identyfikacyjnych;
- systemów ochrony przeciwprzepięciowej i uziemień.
Normy przeznaczone są wyłącznie do użytku wewnętrznego członków PIIB i nie mogą być udostępniane osobom trzecim. Obejmują je przepisy prawa autorskiego – wszelkie autorskie prawa majątkowe pozostają własnością Orange Polska S.A.
Lista udostępnionych norm obejmuje m.in.:
- ZN-OPL-005-1/14 i 005-2/17 – światłowody i kable optotelekomunikacyjne
- ZN-OPL-014/23, ZN-OPL-023/23 – kanalizacja i studnie kablowe
- ZN-OPL-037/24 – systemy uziemiające
...i wiele innych.
Szczegóły: https://portal.piib.org.pl/normy-orange
- Szczegóły
Szanowni Państwo!
Informujemy, że szkolenie pt. "HL - bezpieczny i skuteczny system odwodnienia stropodachów dostosowany do układu warstw. Czyli wpusty grawitacyjne od dachu do parkingu",
które miało odbyć się w dniu 10.06.2025 r., w siedzibie ŁOIIB w Łodzi zostaje odwołane z przyczyn niezależnych od ŁOIIB.
Poinformujemy o nowym terminie szkolenia i przepraszamy z utrudnienia.
- Szczegóły
Z przykrością informujemy, że odszedł na wieczny spoczynek nasz kolega Robert Derlatka. Wieloletni działacz Placówki Terenowej ŁOIIB w Bełchatowie.
Uroczystości pogrzebowe rozpocznie Msza Święta w kaplicy Cmentarnej w Bełchatowie dnia 24.05.20025 r., o godz. 12:00, po której nastąpi odprowadzenie urny z prochami do grobu.
Rodzinie i przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje.
- Szczegóły
Szanowni Państwo,
Rada ŁOIIB zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniu pt.
"HL - bezpieczny i skuteczny system odwodnienia stropodachów dostosowany do układu warstw. Czyli wpusty grawitacyjne od dachu do parkingu."
Prelegenci:
Mateusz Cyran
Szkolenie odbędzie się 10.06.2025r. (wtorek) w formie stacjonarnej w siedzibie ŁOIIB przy ul. Północnej 39.
godz. 16:00 - 18:30
Program:
1. Zasady doboru wpustów do klasycznego układu warstw
2. Zasady doboru wpustów do odwróconego układu warstw
3. Dachy zielone – omówienie rodzajów i dobór wpustów (przykładowe schematy zabudowy)
4. Balkony, tarasy, attyki – przykładowe schematy zabudowy z wpustami
5. Wpusty podłogowe z nową generacją suchego syfonu
Zapisy: