List otwarty
Łódzkiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
Środowiska zawodów zaufania publicznego zorganizowane w samorządy zawodowe wyrażają stanowczy protest przeciwko polityce rządu Premiera Donalda Tuska, której wykonawcą stał się minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, zmierzającej do zmiany ustroju Konstytucyjnego w Rzeczpospolitej Polskiej poprzez niebezpieczeństwo skreślenia art. 17 Konstytucji RP.
Istota w pełni demokratycznego nowoczesnego państwa polega na decentralizacji władzy i przekazaniu części władzy publicznej obywatelom zorganizowanym m.in. w samorządy zawodowe.
Łódź, 30 marca 2012 r.
List otwarty
Łódzkiego Porozumienia
Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
Środowiska zawodów zaufania publicznego zorganizowane w samorządy zawodowe wyrażają stanowczy protest przeciwko polityce rządu Premiera Donalda Tuska, której wykonawcą stał się minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, zmierzającej do zmiany ustroju Konstytucyjnego w Rzeczpospolitej Polskiej poprzez niebezpieczeństwo skreślenia art. 17 Konstytucji RP.
Istota w pełni demokratycznego nowoczesnego państwa polega na decentralizacji władzy i przekazaniu części władzy publicznej obywatelom zorganizowanym m.in. w samorządy zawodowe.
Wyeliminowanie z porządku konstytucyjnego Państwa, roli samorządów zawodowych realizujących zasadę pomocniczości i samorządności jest wprost odejściem od koncepcji państwa obywatelskiego i w pełni demokratycznego. Należy przypomnieć, iż formacja polityczna, która obecnie sprawuje władzę uzyskała ją głosząc program „państwa obywatelskiego”. Postulowane zmiany porządku konstytucyjnego są wyrazem tendencji centralistycznej, która przez społeczeństwo została odrzucona w wyborach parlamentarnych 2007r. Ubiegając się ponownie o władzę, w roku 2011, partia mieniąca się „obywatelską” nie poinformowała społeczeństwa o zamiarze odejścia od programu decentralizacji władzy publicznej, czego wyrazem ma być ograniczenie pozycji samorządów zawodów zaufania publicznego, a następnie ich likwidacja.
W tym kontekście i wobec udzielonego poparcia społecznego przez środowiska samorządów zawodów zaufania publicznego skupiających przedstawicieli dobrze wykształconej inteligencji polskiej wykonujących w większości wolne zawody – zachowanie władzy wykonawczej, odbieramy jako ewidentne „oszustwo” polityczne.
W ramach tzw. deregulacji, rząd postanowił w sposób wybitnie nieprofesjonalny i populistyczny - właściwy największej formacji opozycyjnej tj. PiS - ograniczyć wymogi formalne dostępu do zawodów zaufania publicznego.
Ze względu na szczególną doniosłość wynikającą z istoty ról społecznych tychże zawodów, wymagają one spełnienia najwyższych standardów wykształcenia, nabycia odpowiedniej praktyki – doświadczenia zawodowego, zdania egzaminu państwowego oraz zachowania nienagannej etyki, w tym etyki zawodowej.
Projekt rządu, który obecnie skupił się na prawniczych zawodach zaufania publicznego świadczy o całkowitym niezrozumieniu istoty ról społecznych tych zawodów w aspekcie ustrojowym państwa , ich specyfiki a także braku rzetelnej wiedzy o wymiarze sprawiedliwości i obrocie prawnym.
Projekt rządu jest w pełnej zgodzie z programem politycznym PiS, który realizując ideę centralizmu władzy wykonawczej zmierzał do zniszczenia wolności zawodów prawniczych i odebrania im prawnych gwarancji niezależności, których nie można utożsamiać z przywilejami.
Należy stwierdzić, iż wątpliwym jest próba rozwiązania problemu bezrobocia wśród ludzi młodych poprzez tzw. deregulację zawodów zaufania publicznego, w której kluczową rolę miałoby odegrać obniżenie standardów przejawiające się w skróceniu okresu aplikacji (nauki zawodu pod okiem patronów), poszerzenia poza aplikacyjnych dróg dojścia do zawodu ze skróconym okresem ogólnej praktyki prawniczej, czy też odstąpienie od obligatoryjnej formy weryfikacji wiedzy prawniczej, tj. egzaminu na aplikację oraz egzaminu zawodowego po aplikacji.
Obowiązkiem konstytucyjnym rządu jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa nie tylko zdrowotnego ale i prawnego, tzn. pewnościi profesjonalizmu obrotu prawnego poprzez dbałość o kwalifikacje osób wykonujących zawody prawnicze i występujących w obrocie prawnym, w szczególności w wymiarze sprawiedliwości. Obecne działania rządu w ramach tzw. deregulacji stanowią zaprzeczenie tych standardów konstytucyjnych.
Zapatrzony w rozwiązania Unii Europejskiej rząd premiera Donalda Tuska powinien uwzględnić raport organizacji europejskich o stanie przestrzegania praworządności, dotyczący rządu jego poprzedników w 2007 r., który prowadził wrogą politykę wobec prawniczych zawodów zaufania publicznego i ich samorządów.
Wzywamy rząd do odstąpienia od nieprofesjonalnego i populistycznego projektu deregulacji zawodów zaufania publicznego, zmierzającego do likwidacji samorządności zawodowej.
Łódzkie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego
Łódzka Okręgowa Izba Architektów
Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi
Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi
Okręgowa Izba Lekarsko Weteryjnaryjna w Łodzi
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi
Okręgowa Izba Położnych i Pielęgniarek w Łodzi
Przedstawicielstwo w Łodzi Izb Diagnostycznych
Rada Izby Komorniczej w Łodzi
Rada Izby Notarialnej w Łodzi
Rada Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa
Regionalna Rada w Łodzi Krajowej Izby Biegłych Rewidentów
Zarząd Łódzkiego Oddziału Krajowego Izby Biegłych
Zarząd Łódzkiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych
Zarząd Łódzkiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych
Polska Izba Rzeczników Patentowych Okręg Łódzki
Okręgowa Izba Urbanistów z siedzibą w Warszawie
Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi