Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, która powstała 23 marca 2002 roku, obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecia swojego istnienia. Z tej okazji w dniach 31 marca – 1 kwietnia br. odbyła się konferencja naukowo-techniczna pt. „Nowoczesne technologie w budownictwie – wybrane zagadnienia”, zwieńczona uroczystą Galą Jubileuszową, w której wzięło udział kilkuset inżynierów budownictwa z rodzinami oraz zaproszeni goście.

31 marca br. w siedzibie Instytutu Europejskiego w Łodzi (ul. Piotrkowska 262/264) p.o. przewodniczący Rady ŁOIIB dr hab. inż. Jacek Szer, prof. PŁ dokonał uroczystego otwarcia cieszącej się dużym zainteresowaniem IV Konferencji ŁOIIB NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W BUDOWNICTWIE – wybrane zagadnienia, której pomysłodawcą i organizatorem jest Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

JSZ 5424 

W konferencji wzięli również udział goście honorowi, którzy skierowali do uczestników kilka słów, wśród nich: Witold Pawłowski – prorektor ds studenckich Politechniki Łódzkiej, Dorota Dąbrowska – Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi, Adam Wieczorek – wiceprezydent Miasta Łodzi, który reprezentował panią prezydent Hannę Zdanowską .
Pierwszy wykład podczas konferencji wygłosił dr inż. Robert Geryło, który mówił o deklaracjach środowiskowych wyrobów budowlanych. Zebrani zapoznali się też z materiałem filmowym dotyczącym historii i dzialalności firmy AGAT SA – sponsora generalnego konferencji. Kolejnego dnia obrady odbywały się w Teatrze Muzycznym w Łodzi (ul. Północna 47/51). Profesor Ewa Błazik-Borowa i dr inż. Iwona Szer omówiły nowoczesne metody oceny rusztowań budowlanych w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkownikom. O ocenie agresywności środowiska w zamkniętych żelbetowych obiektach gospodarki ściekowej mówiła prof. dr hab. inż. Anna Halicka (wykład przygotowany wraz z mgr. inż. Tomaszem Szczepańskim). Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. dr hab. inż. Marii Kaszyńskiej na temat druku 3D kompozytów betonowych. O niestandardowych wzmocnieniach stalowych konstrukcji przestrzennych – przykładach realizacji i obliczeń mówił dr hab. inż. Jacek Szafran, prof. PŁ (prelekcja przygotowana we współpracy z dr inż. Klaudią Juszczyk-Andraszyk i mgr. inż. Jakubem Telegą). Reelektryfikacja + głęboka termomodernizacja skuteczną i efektywną ekonomicznie metodą zmniejszenia śladu węglowego budynków mieszkalnych na obszarach podmiejskich – to kolejny wykład wygłoszony przez prof. dr hab. inż. Dariusza Gawina (przygotowany z dr. inż. Marcinem Zygmuntem). Profesor dr hab. inż. Elżbieta Radziszewska-Zielina omówiła algorytm wyboru obiektów i rozwiązań opartych na OZE, uwzględniający wyzwania masowej termomodernizacji miejskich zasobów mieszkaniowych, na przykładzie miasta Krakowa i zaprezentowała wyniki badań interdyscyplinarnego zespołu naukowców z PK, wykonanych na zlecenie WGK UM Krakowa. Kolejna bardzo interesująca prelekcja dotyczyła śladu węglowego jako miary wpływu wyrobów i obiektów budowlanych na środowisko i wygłosił ją prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz. Konferencję zakończył bardzo ciekawy wykład prof. dr hab. inż. Andrzej Szaraty na temat technologii cyfrowych w zarządzaniu inwestycją budowlaną – LIDAR, BIM, GIS, AI. Wykłady w formie filmów zostaną wkrótce opublikowane na kanale Youtube Łódzkiej OIIB.

Patronat honorowy nad konferencją objęły: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Izba Inżynierów Budownictwa oraz Politechnika Łódzka, a patronat medialny: „Inżynier Budownictwa", „Przegląd Budowlany", „Materiały Budowlane", „Builder" i „Kwartalnik Łódzki".

Sponsorami konferencji były firmy: AGAT SA (sponsor generalny), ANGOPOL, Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane INSBUD Krzesińscy sp. j., GRAFIT.

 

W piątek 1 kwietnia o godz. 17.00 rozpoczęła się w Teatrze Muzycznym uroczysta GALA JUBILEUSZOWA z okazji dwudziestolecia Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, w której wzięło udział wielu znamienitych gości. Otrzymalismy również specjalne życzenia przekazane w formie wideo z Ministerstwa Infrastruktury oraz z Ministerstwa Rozwoju i Technologii i od pani prezydent Hanny Zdanowskiej, którą reprezentował dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju Robert Kolczyński. Życzenia z okazji jubileuszu skierowali osobiście obecni na Gali prof. Zbigniew Kledyński – prezes Krajowej Rady PIIB oraz prof. Paweł Strumiłło – prorektor Politechniki Łódzkiej ds. rozwoju.

Z okazji jubileuszu Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk złożył serdeczne gratulacje dotyczące dotychczasowej działalności. ŁOIIB. Podkreślił, jak dużą rolę odgrywa współpraca Ministerstwa z Izbą prowadzona dzięki pośrednictwu pana p.o. przewodniczącego Jacka Szera. Minister Andrzej Adamczyk stwierdził, iż jubileusz dwudziestolecia Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa to dobra okazja do refleksji nad rolą inżynierów w dzisiejszym świecie. Podkreślił, że budownictwo mierzy się obecnie z coraz większymi i bardziej ambitnymi projektami inwestycyjnymi, a ich sukces zależy w dużym stopniu od wprowadzenia innowacji w zakresie technologii materiałów, ale także zarządzania inwestycjami. Niewątpliwie, od inżynierów oczekuje się kreatywnego podejścia, zdolności do znajdowania nowych rozwiązań, zgłaszania pomysłów. Obecnie inżynier powinien być nie tylko specjalistą w swojej dziedzinie, ale także po części prawnikiem, ekonomistą i socjologiem. Uczestnicząc w różnych wydarzeniach, np. przy zakończeniu inwestycji drogowych i kolejowych, zawsze w pierwszych słowach dziękuje tym, którzy przyczynili się do ich realizacji, a więc polskim inżynierom i technikom. Pan Andrzej Adamczyk podkreślił, że wielokrotnie na placach budowy ma okazję rozmawiać z kierownikami kontraktów, projektantami, wykonawcami i są to dla niego bardzo ważne spotkania, ponieważ umożliwiają wymianę informacji, ale także poznanie problemów i wspólne szukanie sposobów ich rozwiązania. Tego typu dialog pozwoli znaleźć najlepsze narzędzia służące rozwojowi branży. Minister Infrastruktury podkreślił, że inżynierowie są godnymi spadkobiercami i kontynuatorami polskiej myśli technicznej tej klasy inżynierów co Ernest Malinowski – budowniczy kolei w Andach, Rudolf Modrzejewski – budowniczy mostów w USA, Stefan Bryła – pionier polskiego spawalnictwa, czy Gabriel Narutowicz – jeden z prekursorów wykorzystania energii wodnej do produkcji energii elektrycznej. Co więcej, dzisiejsza sytuacja geopolityczna, zwłaszcza inwazja Rosji na Ukrainę, pokazuje, jak wielkie znaczenie mają takie inwestycje jak budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, budowa kolejowego tunelu średnicowego w Łodzi, czy tez tunelu drogowego łączącego wyspy Uznam i Wolin. To dzięki pracy polskich inżynierów te inwestycje są sprawnie realizowane. Ponadto organizacje samorządu zawodowego inżynierów budownictwa powinny być aktywne już na etapie kształcenia młodych inżynierów, dlatego każdy głos jest zawsze cenną pomocą i inspiracją przy tworzeniu lepszego prawa, które pozwala na sprawniejsze funkcjonowanie państwa i poprawia jakość życia obywateli. Minister Andrzej Adamczyk dodał, iż drzwi Ministerstwa Infrastruktury pozostają dla przedstawicieli Izby zawsze otwarte, a także złożył szczere podziękowania za dotychczasową dobrą współpracę, mając nadzieję, że będzie ona mogła być kontynuowana w kolejnych latach.

Pan Piotr Uściński w imieniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii wyraził uznanie i złożył serdeczne gratulacje dla Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa z okazji jubileuszu dwudziestolecia. Podkreślił, że zawód zaufania publicznego, jaki od lat sprawują członkowie samorządu zawodowego inżynierów, jest przede wszystkim wielką odpowiedzialnością i to rola, której ŁOIIB potrafi sprostać. Pan Piotr Uściński złożył gratulacje wszystkim odznaczonym zasłużonym członkom Izby i życzył kolejnych lat pracy obfitujących w same sukcesy.

Profesor Zbigniew Kledyński – prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa – skierował do zebranych następujące słowa: „Dwadzieścia lat temu powstała Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Poprzedziły to prace przygotowawcze krajowego i okręgowych komitetów organizacyjnych, zebrania obwodowe, zjazdy w jeszcze wtedy 17 okręgach i pierwszy Krajowy zjazd w Warszawie. Był to czas pod każdym względem pionierski, przecieranie nieznanych szlaków i towarzyszące temu ciekawość, niepewność i emocje. Satysfakcja z powstania Izby łączyła się z mglistymi wyobrażeniami na temat zawodowej samorządności. Uczyliśmy się tego stopniowo. Po prostu praktykowaliśmy samorządność na co dzień. Po dwudziestu latach, kiedy w Izbie następuje wymiana pokoleń, wprawdzie już w innych warunkach, ale wciąż trwa uczenie się samorządności i dzieje się to systematycznie. Izba trwa i zmienia się, łączy to, co było, z tym, czego wymaga czas teraźniejszy. Jubileusz jest więc okazją do zasłużonej satysfakcji, ale i do namysłu nad filozofia zmiany. W istocie codziennie należy zadawać sobie pytanie o rzeczywiste potrzeby inżynierów i szukać rozwiązań, które by mogły im pomóc w wykonywaniu zawodu na najwyższym poziomie profesjonalizmu i zaufania. Wszak sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie ustawodawca uznał za uprawianie zawodu zaufania publicznego. To zobowiązuje.
Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa ma w tym swój niekwestionowany dorobek. Od dwudziestu lat jest pewnym ogniwem samorządu zawodowego inżynierów budownictwa w Polsce i dobrze służy swoim członkom. Koleżankom i Kolegom z Łódzkiej OIIB, tym z najdłuższymi i krótszymi stażami członkowskimi w naszym samorządzie składam najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności i kolejnych sukcesów w budowaniu prestiżu inżynierów budownictwa. Wszystkiego najlepszego!".

Podczas uroczystej Gali Jubileuszowej wiele osób zostało uhonorowane szczególnymi wyróżnieniami.

Złote Honorowe Odznakę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, przyznawane za szczególne osiągnięcia w pracy dla samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, otrzymali:
Jarosław Bednarek, Krzysztof Dybała, Wiktor Jakubowski, Roman Kałuża, Edyta Kwiatkowska, Andrzej Lipiński, Maria Lisowska, Ewa Potańska, Andrzej Potański, Grzegorz Rudzki, Karol Starczewski, Andrzej Świstek, Andrzej Wybór

JSZ 6139

Srebrne Honorowe Odznaki Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa otrzymali:
Janusz Dąbek, Elżbieta Habiera-Waśniewska, Jan Jarecki, Ewa Kaźmierska, Andrzej Kisiel, Szymon Langier, Jakub Miszczak, Andrzej Zwolski

JSZ 6182

Medale Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, które Rada Izby nadaje za szczególne zasługi dla samorządności oraz funkcjonowania i rozwoju Łódzkiej Izby, otrzymali:
Jan BoryczkaZbigniew Winkiel – prezes firmy AGAT SA, Jarosław Chudzik – prezes firmy Intersoft, Jacek Michalak – wiceprezes firmy Atlas, Wiesław SienkiewiczDanuta UlańskaAndrzej Wodzyński – właściciel firmy Tubądzin oraz Oddział Łódzki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Sanitarnych, w imieniu którego medal odebrał Krzysztof Stelągowski – zastępca przewodniczącego.

JSZ 6250

Złotą Odznakę „Zasłużony dla Budownictwa” otrzymali:
Janina Badowska, Piotr Filipowicz, Wojciech Hanuszkiewicz, Ryszard Mes, Sławomir Najgiebauer, Sylwester Rudecki, Zbigniew Winkiel 

JSZ 6291

Jedną z atrakcji wieczoru był spektakl muzyczny pt. Prosimy nie wyrywać foteli!, przygotowany przez Zespół Teatru Muzycznego. Spektakl utrzymany był w konwencji żywiołowego i zabawnego „wykładu” na temat historii rock’n’rolla, popu, rocka, twista, muzyki soul i wielu innych gatunków muzycznych minionego stulecia. Podczas widowiskowego pokazu zabrzmiały największe przeboje z każdego dziesięciolecia.

Po spektaklu był czas na posiłek i spotkania w koleżeńskim gronie.

   rollup100 1 krzywe wizu

mb

  • PROGRAM RAMOWY KONFERENCJI
czwartek, 31 marca 2022 r.
17.00-17.30 Rejestracja uczestników, kawa powitalna 
w Instytucie Europejskim
17.30-18.00 Uroczyste powitanie i otwarcie konferencji
18.00-18.30 Wykład inauguracyjny 
  • dr inż. Robert Geryło pt. Deklaracje środowiskowe wyrobów budowlanych
18.30-19.00 Wykład sponsora głównego – Firmy AGAT SA
19.00 Uroczysta kolacja 
 
piątek, 1 kwietnia 2022 r.
10.00-10.15 Otwarcie II części konferencji
10.15-11.45 Pierwsza sesja plenarna
  • Deklaracje środowiskowe wyrobów budowlanych (dr inż. Robert Geryło)
  • Wykład sponsora głównego (Firma AGAT SA)
  • Nowoczesne metody oceny rusztowań budowlanych w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkownikom (prof. dr hab. inż. Ewa Błazik-Borowa, dr inż. Iwona Szer)
  • Ocena agresywności środowiska w zamkniętych żelbetowych obiektach gospodarki ściekowej (prof. dr hab. inż. Anna Halicka, mgr inż. Tomasz Szczepański)
  • Druk 3D kompozytów betonowych (prof. dr hab. inż. Maria Kaszyńska)
  • Niestandardowe wzmocnienia stalowych konstrukcji przestrzennych – przykłady realizacji i obliczeń (dr hab. inż. Jacek Szafran, prof. PŁ, dr inż. Klaudia Juszczyk-Andraszyk, mgr inż. Jakub Telega)
11.45-12.15 Przerwa kawowa
12.15-13.45 Druga sesja plenarna 
  • Reelektryfikacja + głęboka termomodernizacja skuteczną i efektywną ekonomicznie metodą zmniejszenia śladu węglowego budynków mieszkalnych na obszarach podmiejskich (prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin, dr inż. Marcin Zygmunt)
  • Algorytm wyboru obiektów i rozwiązań opartych na OZE, uwzględniający wyzwania masowej termomodernizacji miejskich zasobów mieszkaniowych, na przykładzie miasta Krakowa – prezentacja wyników badań interdyscyplinarnego zespołu naukowców z PK, wykonanych na zlecenie WGK UM Krakowa (prof. dr hab. inż. Elżbieta Radziszewska-Zielina)
  • Ślad węglowy jako miara wpływu wyrobów i obiektów budowlanych na środowisko (prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz)
  • Technologie cyfrowe w zarządzaniu inwestycją budowlaną – LIDAR, BIM, GIS, AI (prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata)
13.45-14.00 Dyskusja generalna oraz podsumowanie konferencji
14.00 Lunch
 
 
  • HONOROWY KOMITET NAUKOWY
    prof. dr hab. inż. Dariusz GAWIN – przewodniczący
    dr hab. inż. Jacek SZER, prof. PŁ – sekretarz

    Członkowie:
    prof. dr hab. inż. Ewa BŁAZIK-BOROWA
    prof. dr hab. inż. Kazimierz FLAGA
    prof. dr hab. inż. Kazimierz FURTAK
    prof. dr hab. inż. Andrzej GARBACZ
    dr inż. Robert GERYŁO
    prof. dr hab. inż. Anna HALICKA
    prof. dr hab. inż. Maria KASZYŃSKA
    prof. dr hab. inż. Zbigniew KLEDYŃSKI
    prof. dr hab. inż. Renata KOTYNIA
    prof. Andrzej S. NOWAK
    prof. Maria Anna POLAK
    prof. dr hab. inż. Elżbieta RADZISZEWSKA-ZIELINA
    prof. dr hab. inż. Leonard RUNKIEWICZ
    dr hab. inż. Jacek SZAFRAN, prof. PŁ
    prof. dr hab. inż. Andrzej SZARATA
    prof. dr hab. inż. Wiesław TRĄMPCZYŃSKI
    prof. dr hab. inż. Krzysztof WILDE
  • KOMITET ORGANIZACYJNY
    Jacek SZER – p.o. przewodniczący Rady ŁOIIB
    Grzegorz RAKOWSKI – sekretarz Rady ŁOIIB
    Edyta KWIATKOWSKA – członek Rady ŁOIIB
    Magdalena POMORSKA-FIBICH – dyr. Biura ŁOIIB

 

 

Najbliższe wydarzenia

26 listopada 2024
16:30 - 19:00
Przeobrażenia zabudowy - zmiany funkcji, zmiany użytkowe i ich związek z cechami nieruchomości
Szkolenia, kursy

Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa

Biuro Łódzkiej Okręgowej Izby

ico ul. Północna 39
91- 425 Łódź

Skontaktuj się z nami

tel. 42 632 97 39

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy plików cookie

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.